View Full Version : 2010 NAGA Europe Grappling Championship in Paris
On Saturday, December 11, 2010, the world’s largest grappling tournament circuit, NAGA, makes its debut in Paris, France for its 1ST annual NAGA Europe Grappling Championship.
This tournament is open to all grappling styles and competitors and you do not need to be on a team or be a member of any organization to compete.
NAGA welcomes both individuals and teams to compete.
The competitor fee is $70USD.
The fee is $75USD online (includes online transaction fee).
The fee allows you to compete in two divisions (Gi and No-Gi).
The price at the door will be 50 Euro.
NAGA Submission Grappling, BJJ Tournaments & Reality Fighting - NagaFighter.com (http://nagafighter.com/index.php?module=eventinformationpage/173)
FightingDutchman
27-11-2010, 09:56
We'll be there with a group of competitors!
rene1970
27-11-2010, 13:26
I'm also thinking about..
Black Dragon
28-03-2011, 13:48
Results - 2010 NAGA Europe Grappling Championship Paris
Mens NO-GI Beginner 79.51- 85.5
1st Place Ray Baud Benoit Gracie Barra
2nd Place Damergi Monem Nova Uniao
3rd Place Saiol El Badri Team 78
Mens NO-GI Beginner 67.51- 73.5
1st Place Kai Karim LSA Gorillaz Team
2nd Place Sadi Sofiane BJJ Lyon
3rd Place Hadrien Raffaelli Gracie Barra
Mens Masters NO-GI Beginner 73.5 - 79.5
1st Place Khenichil Adam SubmissionTeam
2nd Place George Pirtankov SubmissionTeam
3rd Place Stroppiana Loca Indomita OBS
Mens NO-GI Beginner 73.51 - 79.5
1st Place Theiler Begei Pomponne AJAC
2nd Place Elk Hours Submission Team
3rd Place Solaani Ziep Submission Team
Mens NO-GI Intermediate 79.51 - 85.5 kg
1st Place Wendy Kuhili MTWR
2nd Place Lewahert David Senshi Dojo
3rd Place Wout Westra Gracie Barra
Mens NO-GI Intermediate 61.51 - 67.5
1st Place Mokdad Schmi Submission Team
2nd Place Mike Limiac Tsunami Gym
3rd Place Danny Hoyer Gracie Barra
Mens NO-GI Absolute 25 competitors
1st Place Gouram Abdel Wakim BJJ BE
2nd Place Lecocq Sebastian Circle Tissier
3rd Place Mosbah Karim Cavigel Nice
Mens NO-GI Advanced 61.51 - 67.5
1st Place Emmanuel Fernandez Academie Pythagore
2nd Place Jordy Peute GBNL
3rd Place Speedy Vivacite
Mens Masters NO-GI Lightweight 69.9 under
1st Place Alessio Di Liberti Rio Grappling Club
2nd Place Daniel Bartak Penta Gym Prague
3rd Place
Mens NO-GI Advanced 86 kg
1st Place Marcio Okumura
2nd Place Kesman Serkaw ROW
3rd Place
Mens NO-GI Advanced 91.51 - 97.5 kg
1st Place Kalia Herve Budo Club Cerey
2nd Place Mosbah Karim Cavigel Nice
3rd Place Julian DaSilva Putmasure
Mens NO-GI Advanced 67.51- 73.5 kg
1st Place Xavier Beaucaunt Bittan Academy
2nd Place Duane Ohelvoirt Gracie Barra
3rd Place Samuel Petite Bittan Academy
Mens NO-GI Advanced 79.51 - 85.5 kg
1st Place Benaussa Bovalen ASA BJJ
2nd Place Thomas Oyarzun Alliance
3rd Place Hicham Abdallsoni
Mens NO-GI Advanced 85.51 - 91.5 kg
1st Place Piquet Giullaune VKG
2nd Place Eddy Miath Bittan Academy
3rd Place
Mens MASTERS NO-GI Advanced 70 - 79.9 kg
1st Place Panek Jozniak Mocaro Gold Team
2nd Place Fabrice Infanti Pythagore
3rd Place Mike Nettleingham
Mens NO-GI Advanced 67 kg under
1st Place Quoniam Yohan Quoniam
2nd Place Bruno Viveiros Gokudo
3rd Place Khampagath Pythagore
Mens NO-GI Advanced 73.51 - 79.5 kg
1st Place Sebastian Lecocq Circle Tissier
2nd Place Franck Morland Pythagore
3rd Place Cedric Akakoovi Bittan Academy
Mens Masters No-Gi Beginner 61.51 - 67.5 kg
1st Place Joe Winfield Spangdahlem MMA
2nd Place Lelievre Tanguay Pythagore
3rd Place Mike Johnson
Mens Masters NO-GI Novice 67.51 - 73.5 kg
1st Place Roberto De Souza Gloria MTWR
2nd Place Gonzalez Laurent NR Fight
3rd Place Redostau Obara Maraco Gold Team
Mens NO-GI Novice 67.5 - 73.5 kg
1st Place Konkoly Viktor NR Fight
2nd Place Dmitri Trotimoff ROW
3rd Place Alex Gutodo
Womens NO-GI Intermediate 61.5 Up
1st Place Katja Schulze Fight Academy Mulheim
2nd Place Helene Wenger BJJ BE
3rd Place
Mens NO-GI Novice 73.51 - 79.5 kg
1st Place Mifsod Cyril NCV
2nd Place Turk Mehmet ROW
3rd Place
Womens No Gi Advanced 61.5 and under
1st Barbara Sobierai Maraco Gold Team
2nd Kath Gifford RSA/Zenith
3rd
Womens No Gi Advanced 61.5 and up
1st Suzie Toris NCU
2nd Barbara Sobierai Maraco Gold Team
3rd
Womens No Gi Intermediate 61.5 and under
1st Helene Wenger BJJ BE
2nd Jenny Sjodin The Labs
3rd Laura Hondonp Gracie Barra NL
Mens No Gi Advanced 97.5 kg and up
1st Gouram Abdel Hakim BJJ BE
2nd John Dequide BJJ BE
3rd
Mens Masters Expert 90 kg and up
1st Oliver Gamblin Bittan Academy
2nd Piquet Guillaume VKE
3rd Sonmez Aykut Row Team
Mens No Gi Novice 73.51 - 79.5 kg
1st Cyril Mifsud NCU
2nd Turk Mehmet Row Team
3rd Lucas Gross Spangdahlem MMA
Mens NO-GI Novice 97.51 kg +
1st Place Simon Wisotzki Fight Academy
2nd Place Jonathan Barbezieux NR Fight
3rd Place Sebastian Chuffart Bittan Academy
Mens NO-GI Beginner
1st Place Mehinard Laurent NCU
2nd Place Tomic Jovica Kimura
3rd Place Zoffoli Bugei Paupanneat
Mens NO-GI Novice Fly Weight 61.5 kg & under
1st Place Mohamed Nakkai Gracie Barra
2nd Place Youssef Novar Gracie Barra
3rd Place Rachio Duanezar ROW
Mens NO-GI Beginner Fly Weight 61.5 kg & under
1st Place Finke Nikodem Macaco Gold Team
2nd Place Santiago Jordan Gracie Barra
3rd Place Loie Percheron Bittan Academy
Mens NO-GI Novice Feather Weight 61.51 - 67.5 kg
1st Place Mendoza Jean-Louis Gracie Barra
2nd Place Alexandre Dos-Sin Puma Club
3rd Place Cedric Payet Levallois
Mens NO-GI Beginner Feather Weight 61.51-67.5 kg
1st Place Jozset Nemeth Gracie Barra
2nd Place Cyrille Sinopoli Bittan Academy
3rd Place Deslong Thomas BJJ Lyon
Mens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Niard Renaud Alliance
2nd Place Herrero Freddy VKG
3rd Place Gregory Gharbi
Mens NO-GI Novice
1st Place Radi Soufian Raf Team
2nd Place Sofien Jabrent Gracie Barra
3rd Place Kevin Bougon Pythagore
Mens NO-GI Intermediate Welter Weight
1st Place Danny Hawkins Spane MMA
2nd Place Laudo NR Fight
3rd Place Dane Mitchell Caged Steel
Mens NO-GI Intermediate Cruiser Weight
1st Place Ali Budo Club
2nd Place Mourad Benyson ROW
3rd Place Patryk Wysocki Macaco Gold Team
Mens NO-GI Beginner Heavy Weight
1st Place Milanko Puranosic Kimura
2nd Place Christian Dummer KSG Straubing
3rd Place Samin Bethaceme Puma Club
Mens NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place Bakir Esref Gracie JJ-Germany
2nd Place Manuez Carreira Reinaldo Ribero
Mens NO-GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place Luc Sanselre Punch
2nd Place Hadim Karim ROW
3rd Place Seaba Yann ROW
Masters NO-GI Novice
1st Place Claudio Viveiros Gracie Barra
2nd Place Lionel Brun ATAC Pomponne
Masters NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place Legendre Chris Bittan Academy
2nd Place Villedieu Franch CSC
3rd Place Duane Santos Spane MMA
Directors NO-GI Intermediate
1st Place Stephane Pichaud Puma Club
2nd Place Olivier Quere Pythagore
3rd Place Armand Hayoun NR Fight
Directors NO-GI Advanced
1st Place Austin Gardner Zenith
2nd Place Stephane Pichaud Puma Club
Masters NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place Guiot Olivier NCU
2nd Place Demulier Pascal Puma Club
3rd Place Boubaya Yacine ROW
Masters NO-GI Beginner 85.51-91.5kg
1st Place Cardot ATAC Pomponne
2nd Place Georges Valey CAM 10
Masters NO-GI Advanced Cruiser Weight
1st Place Christian Rodrigues Gracie Barra
2nd Place Boulate Ludovic Bittan Academy
3rd Place Salvatore Pace Gracie Barra
Masters NO-GI Novice Heavy Weight
1st Place Bouteloup Stephane
2nd Place Sebastian Le Meaux Bittan Academy
Womens NO-GI Novice 61.5 kg & under
1st Place Richard Delphine NCU
2nd Place Person Delphine Puma Club
3rd Place Jessica Vetard Puma Club
remco pardoel
28-03-2011, 14:44
Thanks
Black Dragon
28-03-2011, 15:50
]Results - 2010 NAGA Europe Grappling Championship Paris[/B]
Mens NO-GI Beginner 79.51- 85.5
1st Place . Ray Baud Benoit ( Gracie Barra )
2nd Place . Damergi Monem ( Nova Uniao )
3rd Place . Saiol El Badri ( Team 78 )
Mens NO-GI Beginner 67.51- 73.5
1st Place . Kai Karim ( LSA Gorillaz Team )
2nd Place . Sadi Sofiane ( BJJ Lyon )
3rd Place . Hadrien Raffaelli ( Gracie Barra )
Mens Masters NO-GI Beginner 73.5 - 79.5
1st Place . Khenichil Adam ( SubmissionTeam )
2nd Place . George Pirtankov ( SubmissionTeam )
3rd Place . Stroppiana Loca ( Indomita OBS )
Mens NO-GI Beginner 73.51 - 79.5
1st Place . Theiler Begei ( Pomponne AJAC )
2nd Place . Elk Hours ( Submission Team )
3rd Place . Solaani Ziep ( Submission Team )
Mens NO-GI Intermediate 79.51 - 85.5 kg
1st Place . Wendy Kuhili ( MTWR )
2nd Place . Lewahert David ( Senshi Dojo )
3rd Place . Wout Westra ( Gracie Barra )
Mens NO-GI Intermediate 61.51 - 67.5
1st Place . Mokdad Schmi ( Submission Team )
2nd Place . Mike Limiac ( Tsunami Gym )
3rd Place . Danny Hoyer ( Gracie Barra )
Mens NO-GI Absolute 25 competitors
1st Place . Gouram Abdel ( Wakim BJJ BE )
2nd Place . Lecocq Sebastian ( Circle Tissier )
3rd Place . Mosbah Karim ( Cavigel Nice )
Mens NO-GI Advanced 61.51 - 67.5
1st Place . Emmanuel Fernandez ( Academie Pythagore )
2nd Place . Jordy Peute ( GBNL )
3rd Place . Speedy Vivacite
Mens Masters NO-GI Lightweight 69.9 under
1st Place . Alessio Di Liberti ( Rio Grappling Club )
2nd Place . Daniel Bartak ( Penta Gym Prague )
3rd Place
Mens NO-GI Advanced 86 kg
1st Place . Marcio Okumura
2nd Place . Kesman Serkaw ( ROW )
3rd Place
Mens NO-GI Advanced 91.51 - 97.5 kg
1st Place . Kalia Herve ( Budo Club Cerey )
2nd Place . Mosbah Karim ( Cavigel Nice )
3rd Place . Julian DaSilva ( Putmasure )
Mens NO-GI Advanced 67.51- 73.5 kg
1st Place . Xavier Beaucaunt ( Bittan Academy )
2nd Place . Duane Ohelvoirt ( Gracie Barra )
3rd Place . Samuel Petite ( Bittan Academy )
Mens NO-GI Advanced 79.51 - 85.5 kg
1st Place . Benaussa Bovalen ( ASA BJJ )
2nd Place . Thomas Oyarzun ( Alliance )
3rd Place . Hicham Abdallsoni
Mens NO-GI Advanced 85.51 - 91.5 kg
1st Place . Piquet Giullaune ( VKG )
2nd Place . Eddy Miath ( Bittan Academy )
3rd Place
Mens MASTERS NO-GI Advanced 70 - 79.9 kg
1st Place . Panek Jozniak ( Mocaro Gold Team )
2nd Place . Fabrice Infanti ( Pythagore )
3rd Place . Mike Nettleingham
Mens NO-GI Advanced 67 kg under
1st Place . Quoniam Yohan ( Quoniam )
2nd Place . Bruno Viveiros ( Gokudo )
3rd Place . Khampagath ( Pythagore )
Mens NO-GI Advanced 73.51 - 79.5 kg
1st Place . Sebastian Lecocq ( Circle Tissier )
2nd Place . Franck Morland ( Pythagore )
3rd Place . Cedric Akakoovi ( Bittan Academy )
Mens Masters No-Gi Beginner 61.51 - 67.5 kg
1st Place . Joe Winfield ( Spangdahlem MMA )
2nd Place . Lelievre ( Tanguay Pythagore )
3rd Place . Mike Johnson
Mens Masters NO-GI Novice 67.51 - 73.5 kg
1st Place . Roberto De Souza ( Gloria MTWR )
2nd Place . Gonzalez Laurent ( NR Fight )
3rd Place . Redostau Obara ( Maraco Gold Team )
Mens NO-GI Novice 67.5 - 73.5 kg
1st Place . Konkoly Viktor ( NR Fight )
2nd Place . Dmitri Trotimoff ( ROW )
3rd Place . Alex Gutodo
Womens NO-GI Intermediate 61.5 Up
1st Place . Katja Schulze ( Fight Academy Mulheim )
2nd Place . Helene Wenger ( BJJ BE )
3rd Place
Mens NO-GI Novice 73.51 - 79.5 kg
1st Place . Mifsod Cyril ( NCV )
2nd Place . Turk Mehmet ( ROW )
3rd Place
Womens No Gi Advanced 61.5 and under
1st . Barbara Sobierai ( Maraco Gold Team )
2nd . Kath Gifford ( RSA/Zenith )
3rd
Womens No Gi Advanced 61.5 and up
1st . Suzie Toris ( NCU )
2nd . Barbara Sobierai ( Maraco Gold Team )
3rd
Womens No Gi Intermediate 61.5 and under
1st . Helene Wenger ( BJJ BE )
2nd . Jenny Sjodin ( The Labs )
3rd . Laura Hondonp ( Gracie Barra NL )
Mens No Gi Advanced 97.5 kg and up
1st . Gouram Abdel Hakim ( BJJ BE )
2nd . John Dequide ( BJJ BE )
3rd
Mens Masters Expert 90 kg and up
1st . Oliver Gamblin ( Bittan Academy )
2nd . Piquet Guillaume ( VKE )
3rd . Sonmez Aykut ( Row Team )
Mens No Gi Novice 73.51 - 79.5 kg
1st . Cyril Mifsud ( NCU )
2nd .Turk Mehmet ( Row Team )
3rd . Lucas Gross ( Spangdahlem MMA )
Mens NO-GI Novice 97.51 kg +
1st Place . Simon Wisotzki ( Fight Academy )
2nd Place . Jonathan Barbezieux ( NR Fight )
3rd Place . Sebastian Chuffart ( Bittan Academy )
Mens NO-GI Beginner
1st Place . Mehinard Laurent ( NCU )
2nd Place .Tomic Jovica ( Kimura )
3rd Place . Zoffoli Bugei ( Paupanneat )
Mens NO-GI Novice Fly Weight 61.5 kg & under
1st Place . Mohamed Nakkai ( Gracie Barra )
2nd Place . Youssef Novar ( Gracie Barra )
3rd Place . Rachio Duanezar ( ROW )
Mens NO-GI Beginner Fly Weight 61.5 kg & under
1st Place . Finke Nikodem ( Macaco Gold Team )
2nd Place . Santiago Jordan ( Gracie Barra )
3rd Place . Loie Percheron ( Bittan Academy )
Mens NO-GI Novice Feather Weight 61.51 - 67.5 kg
1st Place . Mendoza Jean-Louis ( Gracie Barra )
2nd Place . Alexandre Dos-Sin ( Puma Club )
3rd Place . Cedric Payet ( Levallois )
Mens NO-GI Beginner Feather Weight 61.51-67.5 kg
1st Place . Jozset Nemeth ( Gracie Barra )
2nd Place . Cyrille Sinopoli ( Bittan Academy )
3rd Place . Deslong Thomas ( BJJ Lyon )
Mens NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place . Niard Renaud ( Alliance )
2nd Place . Herrero Freddy ( VKG )
3rd Place . Gregory Gharbi
Mens NO-GI Novice
1st Place . Radi Soufian ( Raf Team )
2nd Place . Sofien Jabrent ( Gracie Barra )
3rd Place . Kevin Bougon ( Pythagore )
Mens NO-GI Intermediate Welter Weight
1st Place . Danny Hawkins ( Spane MMA )
2nd Place . Laudo ( NR Fight )
3rd Place . Dane Mitchell ( Caged Steel )
Mens NO-GI Intermediate Cruiser Weight
1st Place . Ali ( Budo Club )
2nd Place . Mourad Benyson ( ROW )
3rd Place . Patryk Wysocki ( Macaco Gold Team )
Mens NO-GI Beginner Heavy Weight
1st Place . Milanko Puranosic ( Kimura )
2nd Place . Christian Dummer ( KSG Straubing )
3rd Place . Samin Bethaceme ( Puma Club )
Mens NO-GI Beginner Super Heavy Weight
1st Place . Bakir Esref ( Gracie JJ-Germany )
2nd Place . Manuez Carreira ( Reinaldo Ribero )
Mens NO-GI Intermediate Super Heavy Weight
1st Place . Luc Sanselre ( Punch )
2nd Place . Hadim Karim ( ROW )
3rd Place . Seaba Yann ( ROW )
Masters NO-GI Novice
1st Place . Claudio Viveiros ( Gracie Barra )
2nd Place . Lionel Brun ( ATAC Pomponne )
Masters NO-GI Intermediate Light Weight
1st Place . Legendre Chris (Bittan Academy )
2nd Place . Villedieu Franch ( CSC )
3rd Place . Duane Santos ( Spane MMA )
Directors NO-GI Intermediate
1st Place . Stephane Pichaud ( Puma Club )
2nd Place .Olivier Quere ( Pythagore )
3rd Place . Armand Hayoun ( NR Fight )
Directors NO-GI Advanced
1st Place . Austin Gardner ( Zenith )
2nd Place . Stephane Pichaud ( Puma Club )
Masters NO-GI Intermediate Middle Weight
1st Place . Guiot Olivier ( NCU )
2nd Place . Demulier Pascal ( Puma Club )
3rd Place . Boubaya Yacine ( ROW )
Masters NO-GI Beginner 85.51-91.5kg
1st Place . Cardot ( ATAC Pomponne )
2nd Place . Georges Valey ( CAM 10 )
Masters NO-GI Advanced Cruiser Weight
1st Place . Christian Rodrigues ( Gracie Barra )
2nd Place . Boulate Ludovic ( Bittan Academy )
3rd Place . Salvatore Pace ( Gracie Barra )
Masters NO-GI Novice Heavy Weight
1st Place . Bouteloup Stephane
2nd Place . Sebastian Le Meaux ( Bittan Academy )
Womens NO-GI Novice 61.5 kg & under
1st Place . Richard Delphine ( NCU )
2nd Place . Person Delphine ( Puma Club )
3rd Place . Jessica Vetard ( Puma Club )
Powered by vBulletin® Version 4.2.2 Copyright © 2024 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.