HBN
29-09-2012, 21:36
Results Rotterdam Grappling Tournament 2012-B
Beginners -67 kg
1. Jordan Mercey (Team Agua)
2. Rafael Cipriano (Team Kaishin Almere)
3. Bryan Erkelens (Team Agua)
Beginners -73 kg
1. Jonathan van der Linden (Team Agua)
2. Bert Verbeek (Gracie Barra)
3. Orlando Prins (Team UCT)
Beginners -79 kg
1. Nick Leeuwenhoek (Team Agua)
2. Fred Boucqiaux (Shocx)
3. Elwyn Sylvester (Team Agua)
Beginners -85 kg
1. Airton Rodrigues da Silva (Team Agua)
2. Roy Feenstra (Gracie Barra)
3. Dennie Pinas (Team Agua)
Beginners -91 kg
1. Stefan Uittenboogaard (GB Maastricht)
2. Abdellah Hafah (Spider Gym)
3. Jorrit Sterck (Shocx)
Beginners +91 kg
1. Romboud Fijth (Team Agua)
2. Abdellatif Sebbar (Shocx)
3. Oleg Samedov (Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Bert Blancke (Shocx)
2. Clifford Edwards (Team Agua)
3. Mylan May (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Aboubakr El Mahdaoui (Team Agua)
2. Rodger Abdoellakhan (BJJ Delft Icon)
3. Lukasz Gontarzuk (Shocx)
Advanced -85 kg
1. Hracho Darpinyan (Schreiber)
2. Niels Voskuijl (Team Agua)
3. Sebastiaan Mook (Rickson Gracie Rotterdam)
Advanced +85 kg
1. Martijn Oosterveen (MMA Vlaardingen)
2. Mariusz Jankowski (Poznan)
Women
1. Ismay Gossen (Team Agua)
2. Vanessa Donata (Spider Gym)
3. Thrisa de Boer (Team Agua)
Best Team
Team Agua
Beginners -67 kg
1. Jordan Mercey (Team Agua)
2. Rafael Cipriano (Team Kaishin Almere)
3. Bryan Erkelens (Team Agua)
Beginners -73 kg
1. Jonathan van der Linden (Team Agua)
2. Bert Verbeek (Gracie Barra)
3. Orlando Prins (Team UCT)
Beginners -79 kg
1. Nick Leeuwenhoek (Team Agua)
2. Fred Boucqiaux (Shocx)
3. Elwyn Sylvester (Team Agua)
Beginners -85 kg
1. Airton Rodrigues da Silva (Team Agua)
2. Roy Feenstra (Gracie Barra)
3. Dennie Pinas (Team Agua)
Beginners -91 kg
1. Stefan Uittenboogaard (GB Maastricht)
2. Abdellah Hafah (Spider Gym)
3. Jorrit Sterck (Shocx)
Beginners +91 kg
1. Romboud Fijth (Team Agua)
2. Abdellatif Sebbar (Shocx)
3. Oleg Samedov (Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Bert Blancke (Shocx)
2. Clifford Edwards (Team Agua)
3. Mylan May (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Aboubakr El Mahdaoui (Team Agua)
2. Rodger Abdoellakhan (BJJ Delft Icon)
3. Lukasz Gontarzuk (Shocx)
Advanced -85 kg
1. Hracho Darpinyan (Schreiber)
2. Niels Voskuijl (Team Agua)
3. Sebastiaan Mook (Rickson Gracie Rotterdam)
Advanced +85 kg
1. Martijn Oosterveen (MMA Vlaardingen)
2. Mariusz Jankowski (Poznan)
Women
1. Ismay Gossen (Team Agua)
2. Vanessa Donata (Spider Gym)
3. Thrisa de Boer (Team Agua)
Best Team
Team Agua