HBN
21-02-2013, 00:10
Results Amsterdam Grappling Tournament 2013
Beginners -67 kg
1. Mitchell Cadeau (Shaolin Ryu/Team Agua)
2. Robert Williams (Gym Nieuwegein)
3. Patrick Lewadowski (Perfect Team)
Beginners -73 kg
1. Dennis de Witte (Team Agua)
2. Jeremy Douis (Manimal Team)
3. Faris Elghoul (Sportcentrum Kops)
Beginners -79 kg
1. Jan Quaeyhagens (Perfect Team)
2. Jens van Audenaren (Perfect Team)
3. Marc Scherpenzeel (Team de Jager)
Beginners -85 kg
1. Spyridon Tsamourliev (Team Agua/Team de Jager)
2. Ricardo Looijestein (Team de Jager)
3. Razgo Rahim (Team de Jager/Team Agua)
Beginners -91 kg
1. Mous Mebarki (AFC)
2. Miroslaw Medezechowski (Tatsujin Dojo Amsterdam)
3. Yannick de Bree (CFA Nieuwegein)
Beginners +91 kg
1. Riaan Velzen (Sportpoint)
2. Brian Bijkerk (Sportcentrum Woerden)
3. Roberto Altimari (Hybrid Dojo)
Advanced -67 kg
1. Daan de Coster (Brasa Belgium)
2. Abdelhakim El Allali (Najah BJJ)
3. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Aghiles Moumeche (Aam lys les annoy)
2. Romain Mailliard (AAM)
3. Andy Verstraeten (Exit BJJ)
Advanced -79 kg
1. Tayron Agtereek Chavarro (Team Agua)
2. Walid Seghir (Aam and ncu)
3. Thomas Marquez (Checkmat)
Advanced -85 kg
1. Yael Tersluijsen (Bully’s Gym)
2. Marcin Kostrubiec (Manhoef Fight & Fitness)
3. Marcin Jankowski (Dojo King Petch)
Advanced -91 kg
1. Niels Voskuijl (Team Agua)
2. Damian Sroga (BJJ Delft)
3. Tom Sijtsma (Tatsujin Amsterdam)
Advanced +91 kg
1. Jackson Paulo (Manimal Team)
2. Blazej Wojcik (Manhoef Fight & Fitness)
3. Marcin Wojcik (Manhoef Fight & Fitness)
Women Beginners Open
1. Ismay Gossen (Team Agua)
2. Kelly Kilarcyan (Team Agua)
3. Hannah Wittenburg (Tatsujin Dojo)
Women Advanced Open
1. Jesmine Latrach (Team Agua/Team Kaishin)
2. Fran Vanderstukken (Perfect Team)
3. Cindy Dandois (Perfect Team)
Best Team
Team Agua
Beginners -67 kg
1. Mitchell Cadeau (Shaolin Ryu/Team Agua)
2. Robert Williams (Gym Nieuwegein)
3. Patrick Lewadowski (Perfect Team)
Beginners -73 kg
1. Dennis de Witte (Team Agua)
2. Jeremy Douis (Manimal Team)
3. Faris Elghoul (Sportcentrum Kops)
Beginners -79 kg
1. Jan Quaeyhagens (Perfect Team)
2. Jens van Audenaren (Perfect Team)
3. Marc Scherpenzeel (Team de Jager)
Beginners -85 kg
1. Spyridon Tsamourliev (Team Agua/Team de Jager)
2. Ricardo Looijestein (Team de Jager)
3. Razgo Rahim (Team de Jager/Team Agua)
Beginners -91 kg
1. Mous Mebarki (AFC)
2. Miroslaw Medezechowski (Tatsujin Dojo Amsterdam)
3. Yannick de Bree (CFA Nieuwegein)
Beginners +91 kg
1. Riaan Velzen (Sportpoint)
2. Brian Bijkerk (Sportcentrum Woerden)
3. Roberto Altimari (Hybrid Dojo)
Advanced -67 kg
1. Daan de Coster (Brasa Belgium)
2. Abdelhakim El Allali (Najah BJJ)
3. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Aghiles Moumeche (Aam lys les annoy)
2. Romain Mailliard (AAM)
3. Andy Verstraeten (Exit BJJ)
Advanced -79 kg
1. Tayron Agtereek Chavarro (Team Agua)
2. Walid Seghir (Aam and ncu)
3. Thomas Marquez (Checkmat)
Advanced -85 kg
1. Yael Tersluijsen (Bully’s Gym)
2. Marcin Kostrubiec (Manhoef Fight & Fitness)
3. Marcin Jankowski (Dojo King Petch)
Advanced -91 kg
1. Niels Voskuijl (Team Agua)
2. Damian Sroga (BJJ Delft)
3. Tom Sijtsma (Tatsujin Amsterdam)
Advanced +91 kg
1. Jackson Paulo (Manimal Team)
2. Blazej Wojcik (Manhoef Fight & Fitness)
3. Marcin Wojcik (Manhoef Fight & Fitness)
Women Beginners Open
1. Ismay Gossen (Team Agua)
2. Kelly Kilarcyan (Team Agua)
3. Hannah Wittenburg (Tatsujin Dojo)
Women Advanced Open
1. Jesmine Latrach (Team Agua/Team Kaishin)
2. Fran Vanderstukken (Perfect Team)
3. Cindy Dandois (Perfect Team)
Best Team
Team Agua