HBN
17-02-2014, 17:03
Results Holland Grappling Open 2014
Beginners -67 kg
1. Patrick Wahab (BJJ Purmerend)
2. Imam Bulatov (Team de Jager)
3. Azamat Hamza (Team de Jager)
Beginners -73 kg
1. Egzozn Rastimi (Oosterbaan Ruthless)
2. Soufiane Loukili (MKJJ)
3. Mohammad Maleki (Team Agua)
Beginners -79 kg
1. Marcin Rejewski (Forca Brava Opole)
2. Richard Mpaya (Perfect Hybrid United)
3. Bjorn Slachmuylders (Perfect Hybrid United)
Beginners -85 kg
1. Benoit Leterme (Jackson Paulo Team)
2. Kalle Nijs (ICON Delft)
3. Bjorn Ooms (Perfect Team)
Beginners -91 kg
1. Arkadiusz Grabowski (MKJJ)
2. Ladislav Hric (Ryu MA/Dynamix)
3. Razgo Rahim (Team de Jager)
Beginners +91 kg
1. Laurens Merkx (Ryu MA/Dynamix NL)
2. Ernie van Gorp (Team Impact)
3. Konrad Sroga (Icon)
Intermediate -67kg
1. Youssouf Tholel (Team Furious)
2. Samir Alekozai (Perfect Hybrid United)
3. Sherif El Alfy (BJJ Purmerend / Bushido)
Intermediate -73kg
1. Nick de Zeeuw (Ruthless/Team Agua)
2.Liquain Dennen (Team Spidergym)
3. Jeremy Douis (Manimal Team)
Intermediate -79kg
1. Pierre Corsini (Center Top Team)
2. Marc Scherpenzeel (Team de Jager)
3. Thijmen Gomperts (Marcos Flexa)
Intermediate -85kg
1. Jan Quaeyhaegens (Perfect Hybrid United)
2. Berrie Bunthof (Van Buel Sports)
3. Ringo Lagrange (Belgium)
Intermediate -91kg
1. Alexander Meffert ( Nova Uniao)
2. Neville Thode (Adept)
3. Boyke Scheffers (Physical Ede)
Advanced -67 kg
1. Tobias Blaschke (Pantarei Aachen)
2. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
3. Roy Remeijsen (Gracie Barra NL)
Advanced -73 kg
1. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
2. Mylan May (Team Agua)
3. Jonathan van der Linden (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Patrick Asscher (Team Agua)
2. Arne Boekee (Team Thriving)
3. Mairon Lepik (3D Treening SBGi)
Advanced -85 kg
1. Andy Peters (GB Maastricht)
2. Ben Dandois (Perfect Hybrid United)
3. Jurgen Goemans (Perfect Hybrid United)
Advanced -91 kg
1. Marcin Kostrubiec (Fightzone Sahinbas)
2. Damian Sroga (Icon Delft)
3. Ernst van Bruggen (Icon)
Advanced +91 kg
1. Blazej Wojcik (Sahinbas Fightzone)
2. Ymco Bryker (Team Thriving)
3. Alexander van der Meij (de Halter Utrecht)
Women Beginners -60 kg
1. Lynn Deputter (Perfect Hybrid United)
2. Samantha Sarens (Daniel Farreira)
3. Kene Vernik (R-Grip Gym)
Women Advanced -60 kg
1. Fran Vanderstukken (Perfect Hybrid United)
2. Kelly Kilarcyan (Team Agua)
3. Celine Rozand (Sequana)
Women Advanced +60 kg
1. Paulien Kalff (dani-se BJJ)
2. Nina Skatar (Team Agua)
Best Team
Perfect Hybrid United
Beginners -67 kg
1. Patrick Wahab (BJJ Purmerend)
2. Imam Bulatov (Team de Jager)
3. Azamat Hamza (Team de Jager)
Beginners -73 kg
1. Egzozn Rastimi (Oosterbaan Ruthless)
2. Soufiane Loukili (MKJJ)
3. Mohammad Maleki (Team Agua)
Beginners -79 kg
1. Marcin Rejewski (Forca Brava Opole)
2. Richard Mpaya (Perfect Hybrid United)
3. Bjorn Slachmuylders (Perfect Hybrid United)
Beginners -85 kg
1. Benoit Leterme (Jackson Paulo Team)
2. Kalle Nijs (ICON Delft)
3. Bjorn Ooms (Perfect Team)
Beginners -91 kg
1. Arkadiusz Grabowski (MKJJ)
2. Ladislav Hric (Ryu MA/Dynamix)
3. Razgo Rahim (Team de Jager)
Beginners +91 kg
1. Laurens Merkx (Ryu MA/Dynamix NL)
2. Ernie van Gorp (Team Impact)
3. Konrad Sroga (Icon)
Intermediate -67kg
1. Youssouf Tholel (Team Furious)
2. Samir Alekozai (Perfect Hybrid United)
3. Sherif El Alfy (BJJ Purmerend / Bushido)
Intermediate -73kg
1. Nick de Zeeuw (Ruthless/Team Agua)
2.Liquain Dennen (Team Spidergym)
3. Jeremy Douis (Manimal Team)
Intermediate -79kg
1. Pierre Corsini (Center Top Team)
2. Marc Scherpenzeel (Team de Jager)
3. Thijmen Gomperts (Marcos Flexa)
Intermediate -85kg
1. Jan Quaeyhaegens (Perfect Hybrid United)
2. Berrie Bunthof (Van Buel Sports)
3. Ringo Lagrange (Belgium)
Intermediate -91kg
1. Alexander Meffert ( Nova Uniao)
2. Neville Thode (Adept)
3. Boyke Scheffers (Physical Ede)
Advanced -67 kg
1. Tobias Blaschke (Pantarei Aachen)
2. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
3. Roy Remeijsen (Gracie Barra NL)
Advanced -73 kg
1. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
2. Mylan May (Team Agua)
3. Jonathan van der Linden (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Patrick Asscher (Team Agua)
2. Arne Boekee (Team Thriving)
3. Mairon Lepik (3D Treening SBGi)
Advanced -85 kg
1. Andy Peters (GB Maastricht)
2. Ben Dandois (Perfect Hybrid United)
3. Jurgen Goemans (Perfect Hybrid United)
Advanced -91 kg
1. Marcin Kostrubiec (Fightzone Sahinbas)
2. Damian Sroga (Icon Delft)
3. Ernst van Bruggen (Icon)
Advanced +91 kg
1. Blazej Wojcik (Sahinbas Fightzone)
2. Ymco Bryker (Team Thriving)
3. Alexander van der Meij (de Halter Utrecht)
Women Beginners -60 kg
1. Lynn Deputter (Perfect Hybrid United)
2. Samantha Sarens (Daniel Farreira)
3. Kene Vernik (R-Grip Gym)
Women Advanced -60 kg
1. Fran Vanderstukken (Perfect Hybrid United)
2. Kelly Kilarcyan (Team Agua)
3. Celine Rozand (Sequana)
Women Advanced +60 kg
1. Paulien Kalff (dani-se BJJ)
2. Nina Skatar (Team Agua)
Best Team
Perfect Hybrid United