HBN
24-03-2014, 00:47
Results Holland BJJ Open
White Belt -64kg
1. Glenn Pina (Perfect Hybrid Dojo)
2. Adriano Barillaro (Malicia Team)
3. Hasan Agayev (ICON JJ)
White Belt -70kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Liquain Dennen (Spider Gym/Team Agua)
3. Yusuf Tatlier (Team USC)
White Belts -76kg
1. Andre Mamede (Team Agua)
2. Marlon Kasanpawiro (Team UCT/Team Agua)
3. Joeri Meijsen (ICON Delft)
White Belt -82.3kg
1. Falko Evers (Team Agua)
2. Maarten Bauwens (Brasa)
3. Petr Kashuba (Team Agua)
White Belt -88.3kg
1. Nijs Kalle (Icon Delft)
2. Stefano van Bovene (GB R'dam/Team Furious)
3. Ricardo Looijesteijn (Team Agua)
White Belt -100.5kg
1. Daan van Schaijk (USC Amsterdam)
2. Alexander van der Meij (De Halter Utrecht)
3. Mike Wingaarden (Dani-se/FPA)
Blue Belt -70kg
1. Kiren Newadj (Team USC)
2. Daniel Groot (Rickson Gracie Holland)
3. Rafael Cipriano (Team Kaishin/Team Agua)
Blue Belt -76kg
1. Stapho Tienpont (Brasa)
2. Jonathan van der Linden (Team Agua)
3. Jonath Axwijk (Jiu Jitsu Factory)
Blue Belt -82.3kg
1. Thiago Barros (Malicia Team)
2. Patrick Asscher (Team Agua)
3. Krzystof Wozniak (ICON JJ)
Blue Belt -94.3kg
1. Stefan Uittenboogaard (Gracie Barra Maastricht)
2. Frank Jongsma (Jiu Jitsu Factory)
3. Jip Zonderland (ICON JJ)
Purple Belt -76kg
1. Gustavo Epee (Malicia Team)
2. Christiaan Elderson (Rickson Gracie Holland)
3. Edo Maas (ICON JJ)
Purple Belt 94.3kg
1. Paulo Brazil (Malicia Team)
2. Martijn Gademan (Jiu Jitsu Factory)
3. Kevin Sterck (Sequana)
Female White +60kg
1. Charlotte Saes (Gracie Barra Groningen)
2. Mirjam Huveneers (Team Agua/Hellemond Sport)
3. Danielle van Langenberg (Jiu Jitsu Factory)
Female Blue +60kg
1. Nina Skatar (Team Agua)
2. Pauline Kalff (Dani-se)
3. Veronique Theunis (Brasa)
White Belt Open Class
1. Robert Wijtsma (Team Agua)
2. Daniel van Riesen (Jiu Jitsu Factory)
3. Rick de Boer (Jiu Jitsu Factory)
Blue Belt Open Class
1. Stapho Tienpont (Brasa)
2. Jip Zonderland (ICON JJ)
3. Stefan Uittenboogaard (Gracie Barra Maastricht)
Brown & Black Belt Open Class
1. Mauricio Cristo (Cicero Costha/Team Agua)
2. Victor Diniz (Shocx)
3. Chango Eersel (Team Agua)
Best Team
Team Agua
White Belt -64kg
1. Glenn Pina (Perfect Hybrid Dojo)
2. Adriano Barillaro (Malicia Team)
3. Hasan Agayev (ICON JJ)
White Belt -70kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Liquain Dennen (Spider Gym/Team Agua)
3. Yusuf Tatlier (Team USC)
White Belts -76kg
1. Andre Mamede (Team Agua)
2. Marlon Kasanpawiro (Team UCT/Team Agua)
3. Joeri Meijsen (ICON Delft)
White Belt -82.3kg
1. Falko Evers (Team Agua)
2. Maarten Bauwens (Brasa)
3. Petr Kashuba (Team Agua)
White Belt -88.3kg
1. Nijs Kalle (Icon Delft)
2. Stefano van Bovene (GB R'dam/Team Furious)
3. Ricardo Looijesteijn (Team Agua)
White Belt -100.5kg
1. Daan van Schaijk (USC Amsterdam)
2. Alexander van der Meij (De Halter Utrecht)
3. Mike Wingaarden (Dani-se/FPA)
Blue Belt -70kg
1. Kiren Newadj (Team USC)
2. Daniel Groot (Rickson Gracie Holland)
3. Rafael Cipriano (Team Kaishin/Team Agua)
Blue Belt -76kg
1. Stapho Tienpont (Brasa)
2. Jonathan van der Linden (Team Agua)
3. Jonath Axwijk (Jiu Jitsu Factory)
Blue Belt -82.3kg
1. Thiago Barros (Malicia Team)
2. Patrick Asscher (Team Agua)
3. Krzystof Wozniak (ICON JJ)
Blue Belt -94.3kg
1. Stefan Uittenboogaard (Gracie Barra Maastricht)
2. Frank Jongsma (Jiu Jitsu Factory)
3. Jip Zonderland (ICON JJ)
Purple Belt -76kg
1. Gustavo Epee (Malicia Team)
2. Christiaan Elderson (Rickson Gracie Holland)
3. Edo Maas (ICON JJ)
Purple Belt 94.3kg
1. Paulo Brazil (Malicia Team)
2. Martijn Gademan (Jiu Jitsu Factory)
3. Kevin Sterck (Sequana)
Female White +60kg
1. Charlotte Saes (Gracie Barra Groningen)
2. Mirjam Huveneers (Team Agua/Hellemond Sport)
3. Danielle van Langenberg (Jiu Jitsu Factory)
Female Blue +60kg
1. Nina Skatar (Team Agua)
2. Pauline Kalff (Dani-se)
3. Veronique Theunis (Brasa)
White Belt Open Class
1. Robert Wijtsma (Team Agua)
2. Daniel van Riesen (Jiu Jitsu Factory)
3. Rick de Boer (Jiu Jitsu Factory)
Blue Belt Open Class
1. Stapho Tienpont (Brasa)
2. Jip Zonderland (ICON JJ)
3. Stefan Uittenboogaard (Gracie Barra Maastricht)
Brown & Black Belt Open Class
1. Mauricio Cristo (Cicero Costha/Team Agua)
2. Victor Diniz (Shocx)
3. Chango Eersel (Team Agua)
Best Team
Team Agua