HBN
17-11-2014, 16:44
Results Grappling Challenge 2014
Beginners -67 kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Jochem Geysels (Gorilla MMA)
3. Kevin Prompler (GB NL)
Beginners -73 kg
1. Azamat Hamzathanov (Team de Jager)
2. Ibragim Kaliev (Team de Jager)
3. Nick Savelkouls (JJF)
Beginners -79 kg
1. Nick Knoppel (Rickson Gracie Amsterdam)
2. Tonny van Dijk (ruthless fight/team agua)
3. Allaeddine Azahaf (Slimani Gym)
Beginners -85 kg
1. Patryk Frydler (MKJJ)
2. Petr Kashuba (team agua)
3. Frank Ribbens (Full of Life – Kenamju)
Beginners +85 kg
1. Kristan Imthorn (Buddho Leiden)
2. Deniz Tuc (Team de Jager/James Verschuur BJJ)
3. Arvid Jans (Gracie Barra)
Intermediate -67kg
1. Satrya Sabeni (team de jager)
2. Mitchell Cadeau (team agua)
3. Yevgeny Antymyrov (team agua)
Intermediate -73kg
1. Sherif el Alfy (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
2. Ilyas Mustafajev (Budo academy Physical)
3. George Sidorov (Ruthless fightcompany/team agua)
Intermediate -79kg
1. Donny Addison (Team Agua)
2. Nicky Ritfeld (dojo burning heart)
3. Roy Baars (Rickson Gracie)
Intermediate -91kg
1. Ole Magnor (Novus Academy)
2. David van der Eijk (Icon)
3. Razgo Rahim (Team de Jager)
Intermediate/Advanced +91kg
1. Damian Sroga (icon)
2. Dustin Visser (team agua)
3. Said Esen (Kickboxing Almere)
Advanced -73 kg
1. Aron Jahnsen (Novus Academy)
2. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
3. Mylan May (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Sebastiaan Mook (Rickson Gracie)
2. Patrick Asscher (Team Agua)
3. Jonathan van der Linden (Team Agua)
Advanced -85 kg
1. Spyridon Tsamourliev (Team de Jager/Team agua/James Verschuur)
2. Joshua Griffith (team agua)
3. Shakib Atmar (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
Best Team
Team Agua
Results BJJ Challenge 2014
Women White +60kg
1. Cynthia Noordzee (Rickson & Kron JJ A’dam)
2. Yin Khor (Carlson Gracie Amsterdam)
3. Tanya Phetmanee (Team Agua)
White -70kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Liquain Dennen (Team agua)
3. Kevin Prompler (GB NL)
White -76kg
1. Nick de Zeeuw (Ruthless fightcompany/Team agua)
2. Bram Welbroek (Gracie Barra)
3. Malte Verleg (Rickson Gracie Gouda)
White -82.3kg
1. Koen Fraterman (Team de Jager)
2. Nick Knoppel (Rickson Gracie Amsterdam)
3. Andras Vida (Kamakura-Gracie Barra)
White -88.3kg
1. Kevin Achten (JJF)
2. Robert Reurslag (Rickson Gracie Holland)
3. Artour Charoutiounian (Team de Jager)
White -94.3kg
1. Dennis Houtman (rickson gracie Amsterdam)
2. Razgo Rahim (Team de Jager)
3. Miroslaw Borecki (Kamakura)
White +94.3kg
1. Jeroen Tanis (Team agua)
2. Martin Song-A-Jong (Team agua)
3. (disqualified)
Blue -70kg
1. Daniel de Groot (Rickson Gracie Holland)
2. Ryan Aire (team UCT/Team Agua)
3. Mitchell Cadeau (Team agua)
Blue -76kg
1. Christian Faubel (team agua)
2. Ilyas Mustafajev (Budo academy physical)
3. Sherif el Alfy (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
Blue -82.3kg
1. Orlando Prins (Gracie Barra Groningen)
2. Roy Baars (Rickson Gracie)
3. Loek van der Kallen (Team UCT/Team Agua)
Blue -94.3kg
1. Mohannad Tuza (Budo Academy Physical)
2. Shakib Atmar (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
3. Guy van Polanen (Team Icon/Lion’s Den Leiden)
Blue +94.3kg
1. Bart van der Drift (team agua)
2. Mario Matkovic (team agua)
3. Rene Hoekstra (PFJJ Team)
Purple -76kg
1. Vinko Roditi (Carlson Gracie)
2. Youri Ballast (team agua)
3. Brandon Couwenhoven (Rickson gracie)
Purple -82.3kg
1. Sebastiaan Mook (Rickson gracie)
2. Jonathan van der Linden (Team agua)
3. Patrick Asscher (team agua)
Purple -94.3kg
1. Damian Sroga (Icon)
2. Joshua Griffith (Team Agua)
Best Team
Team Agua
Beginners -67 kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Jochem Geysels (Gorilla MMA)
3. Kevin Prompler (GB NL)
Beginners -73 kg
1. Azamat Hamzathanov (Team de Jager)
2. Ibragim Kaliev (Team de Jager)
3. Nick Savelkouls (JJF)
Beginners -79 kg
1. Nick Knoppel (Rickson Gracie Amsterdam)
2. Tonny van Dijk (ruthless fight/team agua)
3. Allaeddine Azahaf (Slimani Gym)
Beginners -85 kg
1. Patryk Frydler (MKJJ)
2. Petr Kashuba (team agua)
3. Frank Ribbens (Full of Life – Kenamju)
Beginners +85 kg
1. Kristan Imthorn (Buddho Leiden)
2. Deniz Tuc (Team de Jager/James Verschuur BJJ)
3. Arvid Jans (Gracie Barra)
Intermediate -67kg
1. Satrya Sabeni (team de jager)
2. Mitchell Cadeau (team agua)
3. Yevgeny Antymyrov (team agua)
Intermediate -73kg
1. Sherif el Alfy (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
2. Ilyas Mustafajev (Budo academy Physical)
3. George Sidorov (Ruthless fightcompany/team agua)
Intermediate -79kg
1. Donny Addison (Team Agua)
2. Nicky Ritfeld (dojo burning heart)
3. Roy Baars (Rickson Gracie)
Intermediate -91kg
1. Ole Magnor (Novus Academy)
2. David van der Eijk (Icon)
3. Razgo Rahim (Team de Jager)
Intermediate/Advanced +91kg
1. Damian Sroga (icon)
2. Dustin Visser (team agua)
3. Said Esen (Kickboxing Almere)
Advanced -73 kg
1. Aron Jahnsen (Novus Academy)
2. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
3. Mylan May (Team Agua)
Advanced -79 kg
1. Sebastiaan Mook (Rickson Gracie)
2. Patrick Asscher (Team Agua)
3. Jonathan van der Linden (Team Agua)
Advanced -85 kg
1. Spyridon Tsamourliev (Team de Jager/Team agua/James Verschuur)
2. Joshua Griffith (team agua)
3. Shakib Atmar (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
Best Team
Team Agua
Results BJJ Challenge 2014
Women White +60kg
1. Cynthia Noordzee (Rickson & Kron JJ A’dam)
2. Yin Khor (Carlson Gracie Amsterdam)
3. Tanya Phetmanee (Team Agua)
White -70kg
1. Bas Nijenhuis (Budo Academy Physical)
2. Liquain Dennen (Team agua)
3. Kevin Prompler (GB NL)
White -76kg
1. Nick de Zeeuw (Ruthless fightcompany/Team agua)
2. Bram Welbroek (Gracie Barra)
3. Malte Verleg (Rickson Gracie Gouda)
White -82.3kg
1. Koen Fraterman (Team de Jager)
2. Nick Knoppel (Rickson Gracie Amsterdam)
3. Andras Vida (Kamakura-Gracie Barra)
White -88.3kg
1. Kevin Achten (JJF)
2. Robert Reurslag (Rickson Gracie Holland)
3. Artour Charoutiounian (Team de Jager)
White -94.3kg
1. Dennis Houtman (rickson gracie Amsterdam)
2. Razgo Rahim (Team de Jager)
3. Miroslaw Borecki (Kamakura)
White +94.3kg
1. Jeroen Tanis (Team agua)
2. Martin Song-A-Jong (Team agua)
3. (disqualified)
Blue -70kg
1. Daniel de Groot (Rickson Gracie Holland)
2. Ryan Aire (team UCT/Team Agua)
3. Mitchell Cadeau (Team agua)
Blue -76kg
1. Christian Faubel (team agua)
2. Ilyas Mustafajev (Budo academy physical)
3. Sherif el Alfy (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
Blue -82.3kg
1. Orlando Prins (Gracie Barra Groningen)
2. Roy Baars (Rickson Gracie)
3. Loek van der Kallen (Team UCT/Team Agua)
Blue -94.3kg
1. Mohannad Tuza (Budo Academy Physical)
2. Shakib Atmar (BJJ Purmerend/Bushido Heemskerk)
3. Guy van Polanen (Team Icon/Lion’s Den Leiden)
Blue +94.3kg
1. Bart van der Drift (team agua)
2. Mario Matkovic (team agua)
3. Rene Hoekstra (PFJJ Team)
Purple -76kg
1. Vinko Roditi (Carlson Gracie)
2. Youri Ballast (team agua)
3. Brandon Couwenhoven (Rickson gracie)
Purple -82.3kg
1. Sebastiaan Mook (Rickson gracie)
2. Jonathan van der Linden (Team agua)
3. Patrick Asscher (team agua)
Purple -94.3kg
1. Damian Sroga (Icon)
2. Joshua Griffith (Team Agua)
Best Team
Team Agua