HBN
12-06-2011, 21:13
Results Amsterdam Grappling Tournament 2011
Beginners -67 kg
1. Cherello Reisberg (Team Kaishin/Team Agua)
2. Robert Ganpatsing (Team Agua)
3. Leon Fonville (JJF)
Beginners -73 kg
1. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
2. Brady Dubois (MMA Z)
3. Djim van ‘t Hof (Team Schreiber)
Beginners -79 kg
1. Roger Abdoellakhan (BJJ Delft)
2. Waldir Bes (Team Agua)
3. Patrick Asscher (Team Agua)
Beginners -85 kg
1. Mohamed Fath el Bab (CAMJ Bruxelles)
2. Roeslan Danoekoesoemoe (R-Grip)
3. David van der Eijk (BJJ Delft)
Beginners -91 kg
1. Maurits Elders (Team Agua)
2. Joshua Griffith (Team Agua)
3. Dennis Manase (R-Grip)
Beginners +91 kg
1. Keith Kareem (Fiscultura)
2. Georgios Ameling (Georgios Ameling)
3. Mohammed Ramzan (Team Agua)
Advanced -67 kg
1. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
2. Dae-Young Holten (Team Agua)
3. Matyas Eleveld (Team UCT/Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Alan Freitas de Souza (Shocx)
2. Lukasz Gontarcuk (Hybrid Dojo)
3. Mohannad Tuza (Budo Academy Physical)
Advanced -79 kg
1. Aram Clements (R-Grip)
2. Uriel Albamonte (Shocx)
3. Mario Witteman (Team Kaishin/Team Agua)
Advanced -85 kg
1. Aboubakr el Mahdaoui (Team Agua)
2. Twan van Buuren (Team Duncan)
3. Lucian van Ingen (BJJ Purmerend)
Advanced +85 kg
1. Farzin Karbalai Sadegh (BJJ Delft – ICON)
2. Francis Thode (Team Agua)
3. Claude Hermann (Shocx)
Open Class
1. Francis Thode (Team Agua)
2. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
3. Lukasz Gontarcuk (Hybrid Dojo)
Best Team
Team Agua
Beginners -67 kg
1. Cherello Reisberg (Team Kaishin/Team Agua)
2. Robert Ganpatsing (Team Agua)
3. Leon Fonville (JJF)
Beginners -73 kg
1. Flavio Burger (Budo Academy Physical)
2. Brady Dubois (MMA Z)
3. Djim van ‘t Hof (Team Schreiber)
Beginners -79 kg
1. Roger Abdoellakhan (BJJ Delft)
2. Waldir Bes (Team Agua)
3. Patrick Asscher (Team Agua)
Beginners -85 kg
1. Mohamed Fath el Bab (CAMJ Bruxelles)
2. Roeslan Danoekoesoemoe (R-Grip)
3. David van der Eijk (BJJ Delft)
Beginners -91 kg
1. Maurits Elders (Team Agua)
2. Joshua Griffith (Team Agua)
3. Dennis Manase (R-Grip)
Beginners +91 kg
1. Keith Kareem (Fiscultura)
2. Georgios Ameling (Georgios Ameling)
3. Mohammed Ramzan (Team Agua)
Advanced -67 kg
1. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
2. Dae-Young Holten (Team Agua)
3. Matyas Eleveld (Team UCT/Team Agua)
Advanced -73 kg
1. Alan Freitas de Souza (Shocx)
2. Lukasz Gontarcuk (Hybrid Dojo)
3. Mohannad Tuza (Budo Academy Physical)
Advanced -79 kg
1. Aram Clements (R-Grip)
2. Uriel Albamonte (Shocx)
3. Mario Witteman (Team Kaishin/Team Agua)
Advanced -85 kg
1. Aboubakr el Mahdaoui (Team Agua)
2. Twan van Buuren (Team Duncan)
3. Lucian van Ingen (BJJ Purmerend)
Advanced +85 kg
1. Farzin Karbalai Sadegh (BJJ Delft – ICON)
2. Francis Thode (Team Agua)
3. Claude Hermann (Shocx)
Open Class
1. Francis Thode (Team Agua)
2. Pele Nguyen (Team UCT/Team Agua)
3. Lukasz Gontarcuk (Hybrid Dojo)
Best Team
Team Agua