Shooto Holland
22-05-2007, 19:19
Official Shooto results Ultimate Glory
Sunday the 20th of May 2007
De Flint Theatre
Amersfoort, The Netherlands
Shooto C+ +100kg
Ewout Mundt (Tatsujin Dojo) defeats Stefan Kolik (Team Hardcore)
by armbar, round 1 at 2:45 min.
Shooto B –70kg
Arman Soufi (Team Karatas) defeats Daniel “Bingo” Abrol (Chum Sut, Belfast)
by choke from back, round 2 at 2:30 min.
Shooto B –70kg
Marc Duncan (Team Duncan) duncan defeats Kuku Victor (Team Relex)
by 3-0 decision (20-16, 20-18, 20-18)
Shooto B –100kg
Markus Halkosaari (Finnfighters Gym) defeats Jimmy Mills (Pro Gym Fight Team)
by front choke from guard, round 2 at 36 sec.
Shooto B –83kg
Bastiaan Rejen (Tatsujin Dojo) defeats Arno Verbraak (V.C. de Groot)
by armbar, round 1 at 3:35 min.
Shooto B –100kg
Dion Staring (Golden Glory) defeats Hamid Corassani (GBG MMA, Göteborg, Sweden)
by punches from backmount, round 2 at 2:52 min.
Shooto B –83kg
Ahmed Bayrak (Team Karatas) defeats Jamie Saunders (Loeks Gym)
by choke from backmount, round 1 at 4:40 min.
Shooto B –76kg
Assan Njie (GBG MMA, Göteborg, Sweden) defeats Raymond Jarman (B.A. Physical)
by 3-0 decision (20-18, 20-18, 20-19)
Shooto B –70kg
Ralf Schouten (B.A. Physical) defeats Azad Soufi (Team Karatas) by disqualification*
* Knee to the head during groundfight, round 1 at 3:50 min.
Shooto B –70kg
Bogdan Christea (Kops Gym) vs Danny van Bergen (Mike’s Gym)
draw 0-1 (19-20, 20-20, 20-20)
Shooto A –76kg
Grzegorz Tredowski (Team Beast of the East) defeats Niek Tromp (Team Duncan)
by doctor stoppage, round 3 at21 sec.
Shooto A -83kg
Siyar Bahadurzada (Golden Glory) defeatsKurt Verschuren (Cobra Karate, Antwerpen)
by K.O. round 1 at 27 sec.
Sunday the 20th of May 2007
De Flint Theatre
Amersfoort, The Netherlands
Shooto C+ +100kg
Ewout Mundt (Tatsujin Dojo) defeats Stefan Kolik (Team Hardcore)
by armbar, round 1 at 2:45 min.
Shooto B –70kg
Arman Soufi (Team Karatas) defeats Daniel “Bingo” Abrol (Chum Sut, Belfast)
by choke from back, round 2 at 2:30 min.
Shooto B –70kg
Marc Duncan (Team Duncan) duncan defeats Kuku Victor (Team Relex)
by 3-0 decision (20-16, 20-18, 20-18)
Shooto B –100kg
Markus Halkosaari (Finnfighters Gym) defeats Jimmy Mills (Pro Gym Fight Team)
by front choke from guard, round 2 at 36 sec.
Shooto B –83kg
Bastiaan Rejen (Tatsujin Dojo) defeats Arno Verbraak (V.C. de Groot)
by armbar, round 1 at 3:35 min.
Shooto B –100kg
Dion Staring (Golden Glory) defeats Hamid Corassani (GBG MMA, Göteborg, Sweden)
by punches from backmount, round 2 at 2:52 min.
Shooto B –83kg
Ahmed Bayrak (Team Karatas) defeats Jamie Saunders (Loeks Gym)
by choke from backmount, round 1 at 4:40 min.
Shooto B –76kg
Assan Njie (GBG MMA, Göteborg, Sweden) defeats Raymond Jarman (B.A. Physical)
by 3-0 decision (20-18, 20-18, 20-19)
Shooto B –70kg
Ralf Schouten (B.A. Physical) defeats Azad Soufi (Team Karatas) by disqualification*
* Knee to the head during groundfight, round 1 at 3:50 min.
Shooto B –70kg
Bogdan Christea (Kops Gym) vs Danny van Bergen (Mike’s Gym)
draw 0-1 (19-20, 20-20, 20-20)
Shooto A –76kg
Grzegorz Tredowski (Team Beast of the East) defeats Niek Tromp (Team Duncan)
by doctor stoppage, round 3 at21 sec.
Shooto A -83kg
Siyar Bahadurzada (Golden Glory) defeatsKurt Verschuren (Cobra Karate, Antwerpen)
by K.O. round 1 at 27 sec.